Мошорин - поглед са Брега |
Мало је места која се могу похвалити толиким бројем великих и познатих људи, као што то може Мошорин, мало место смештено поред реке Тисе на Тителском (Мошоринском) брегу.
Поглед на капелу на Брегу |
Село се први пут помиње у 16. веку у време турске власти, а 1699. као већинско српско насеље у Хабсбуршкој монархији. Кратак период 1848-1849. део је Српске Војводине, па опет део војне границе, затим део Бачко - бордошке жупаније, па од 1918. део Краљевине СХС, касније Краљевине Југославије.
Године 1941. Мошорин је окупиран од мађарских фашиста, а на Божић 1942. у, по злу познатој, рацији, остао је без 205 житеља, углавном Срба (170). Рома (34) и једног Мађара.
Послератни пут Мошорина, свима је познат: Социјалистичка Југославија, СРЈ. Државна заједница Србија и Црна Гора и од 2006. Република Србија.
Занимљиво је да у данашњој Украјини постоји истоимено место са око 3500 становника, које су основали Срби који су 1753. године, по укидању војних граница, селили у Русију, углавном у делове који данас припадају Украјини, а који су названи Нова Србија или Славеносрбија. У новој домовини, у сећање на стари крај, новим местима су давали имена из некадашњег завичаја.
Помен на жртве рације на брегу |
У селу данас постоји модерна млекара чији капацитет је око 100 000 литара прераде млека на дневном нивоу. Највећи део производње млека долази из мошоринских штала. Сир, јогурт, павлака и милерам,познате су млечне прерађевине из млекаре "Стадо моје", за које кажу да се увече помужено млеко често већ ујутро нађе у домовима потрошача.
Велик део данашњих Мошоринаца је, након рата деведесетих у БиХ, доселио из Теслића и донео стари начин живљења који је подразумевао и бављење сточарством, што се у новим околностима добро исплати.
У недељу, 23. фебруара, у Мошорину је одржана манифестација "Дан сећања на мошоринске великане".
Двориште основне школе |
Цвеће на спомен обележје испред храма Силазак светог Духа међу апостоле |
Обележје за помен жртвама рације - детаљ |
Капела преноса моштију Светог Николе, са неколико вредних икона које је урадио Урош Предић, капела се налази на брегу изнад Мошорина |
Храм Силазак Светог Духа на апостоле, центар Мошорина |
Помен великанима обављен је у Храму Силаска Светог Духа на апостоле.
Положено је и цвеће код спмен бисте где је одржан и пригодан културно-уметнички програм.
Ову манифестацију подржала је општина Тител, ОШ "Исидора Секулић" из Шајкаша, МЗ Мошорин, Друштво шајкаша "Вожд Ђорђе Стратимировић" и културно просветни центар "Вожд" из Мошорина.
Ни савремено доба није без нових јунака, као што су они спортски Васа Мијић, одбојкаш и освајач златне медаље на Олимпијским играма 2000. године у Сиднеју, Милан Радин, фудбалер, бивши играч "Партизана"...
Надајмо се да овде листа не завршава и да ће Мошорин изнедрити још много оних који ће бити рођени да вечно живе.
Текст и фото: Стево Диклић
0 Коментари
Pokažite nam šta mislite o ovome!